Miks Kakao?

No tõesti - miks kakao? Toorkakao on kompleksseim supertoit, sisaldades üle 300 identifitseeritud keemilise ühendi ja 1200 maitsenüansi/koostisosa. Toorkakao tekitab nii füüsilise kui emotsionaalse heaolutunde.

Kõikidest maailma toitudest on just toorkakaos kõige rohkem antioksüdante! Isegi rohkem kui rohelisel teel või punasel veinil, goji-marjal, acai-marjal ja mustikatel kokku. Antioksüdandid kakaos on muide väga stabiilsed ja inimese ainevahetusele kergesti omastatavad. Miks antioksüdandid nii head on? Nad aitavad meid kaitsta vananemisega seotud tervisehädade eest ning kaitsevad meie DNA-d vabade radikaalide kahjustuste eest.
Kakao  on toiduaine, mida valmistatakse kakaopuu vilja seemnetest ehk ubadest. Šokolaadi tooraineks on ka kakao. 
Inglise keeles on kakaol kaks nimetust: cacao ja cocoa.
Cacao on korrektne kasutada botaanilises tähenduses kakaopuu (Theobroma cacao), selle viljade ja fermenteerimata ubade kohta. Selle nime pani kakaopuule Rootsi teadlane, Karl Linne´: Theobroma cacao e „ jumalate toit” . Jumalate toiduks nimetasid kakaod juba Asteegid.
Cocoa tähendab töödeldud kakaod alates fermenteeritud kakaoubadest kuni valmis tooteni välja..
  • Toorkakao on kiudainete rikas ja sisaldab E- ja C-vitamiini ja ka kehas mõnutunnet tektavaid aineid (sh serotoniini ja dopamiini).
  • Toorkakaos on palju magneesiumi, mis toetab südant ja parandab ajutegevust sh mälu.
  • Kakao on hea seedimisele, lõdvestab lihaseid, aitab menstruaalvalude korral, tugevdab luid.
  • Kakao sisaldab rauda. Raud on osa hapnikukandjast hemoglobiinis, mis hoiab meie verd tervena ja kaitseb verevaeguse eest.
  • Kakao sisaldab kroomi, mis aitab tasakaalustada veresuhkru taset.
  • Kakao sisalab vajalikke omega 6 rasvhappeid. 
  • Kakao on rikas mineraalainete poolest - looduslik allikas kaltsiumile, kaaliumile, tsingile, vasele ja väävlile. 
  • Toorkakaol on omadus vähendada söögiisu, aidates seeläbi kaasa kaalu alandamisele, suurendada tähelepanu ja keskendumisvõimet.
  • Tänu seratoniini sisaldusele teeb kakao tarbimine otseses mõttes õnnelikuks.
  • Teobromiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, lõdvestab lihaseid, laiendab veresooni. Sellel on ¼ kofeiini ergutavast toimest. Lisaks on ta ka kerge diureetikum. Teobromiin ja teofülliin, nagu selles taimes leiduv kofeiingi, on kaasaegse meditsiini poolt kasutuses antiastmaatilises ravis.
  • Kakaos sisalduvad antioksüdantide ühendid (polüfenoolid) takistavad nö halva LDL-kolesterooli oksüdeerumist.
Tänapäeval annavad kaheksa riiki 90% kakao kogutoodangust maailmas: Aafrikas Elevandiluurannik, Ghana, Nigeeria ja Kamerun; Aasias Indoneesia ja Malaisia; Ameerikas Brasiilia ja Ecuador. 
Hetkel kasvavatakse põhiliselt kolme sorti kakaopuid: Criollo, Forastero ja Trinitario

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Kes on Ruudi?

Järgmine

Kes meie oleme?

Jaga seda artiklit